Dalmatinski finale. Prepune Gripe. Užarena atmosfera. I pobjeda – Zadra! U spektakularnoj atmosferi Zadar je pobijedio Split rezultatom 85:76 u prvoj utakmici finalne serije za prvaka Hrvatske. Proključale su Gripe. Dvadeset godina već Žuti nisu slavili titulu i publika je osjetila trenutak. Napunili su tribine i pokušali gurnuti momčad Srđana Subotića do prve pobjede u seriji. No, Zadrani predvođeni nevjerojatnim Tornadom imali su druge zamisli. Presudila je sjajna zadnja četvrtina Zadrana u kojoj su potpuno nadigrali Žute. Podsjetimo, igra se na tri dobivene.

Krenulo je žustro s obje strane. Otvorio je Tišma, a s tri ubačaja bez promašaja nadovezao se Nelson. Imao je Split najviše plus sedam u prvoj četvrtini (14:7). No, brzom mini serijom uzvratili su Zadrani preko Ramljaka i Žganeca. Loša vijest za Split bila je ta što je Vuko za manje od tri minute skupio dva prekršaja.

Međutim, mini serija se pretvorila u veliku. Od minute predaha Split je skupio samo dva poena, dok ih je Jusupova momčad ubacila 17. Brzopleti su bili napadi Žutih, a obrana propusna. Puno agresivnije bilo je zato u drugoj četvrtini. Primaknuo se Split na pola koša minusa nakon prodora Runjića.

Upalio se potom Shorter, „ruke mu je dao” i Sullivan, te je Split opet poveo. Ubačajem u posljednjim sekundama druge četvrtine Žuti su na predah otišli s četiri poena viška. U drugoj dionici ubacili su 30 poena naspram Zadrovih 18.

Nakon nepune tri minute igre u trećoj četvrtini Vuko je skupio četvrtu osobnu, te je preselio na klupu. Krenuo je potom novi povratak Zadrana. Žganec je dvaput izborio koš uz dodatna slobodna bacanja i gosti su opet poveli (51:53). „Užgalo” je to opet zadarske navijače, navijali su još žešće.

Prednost je prelazila s jedne na drugu stranu. Kako je vrijeme odmicalo, obrana Splita se sve teže nosila s Božićem iako je do kraja odigrao sve minute, maksimalnih 40. S druge strane, u napadu su premalo „gledali koš”. Nedostajalo je odlučnosti u šutu. Često su imali barem jedno dodavanje viška.

Završio je Split treću četvrtinu s poenom viška. A to je značilo dramu u posljednjoj dionici. Mučili su se domaći u napadu. Tri napada zaredom „cijedili” su do kraja, do isteka. I nisu ih realizirali. S druge strane, Drežnjak je to jednostavno riješio. Pogodio je otvorenu tricu za plus dva Zadra (61:63).

Šest minuta do kraja Zadar je ušao u bonus, redala su se slobodna bacanja. Žuti ni nakon polovice zadnje četvrtine nisu uspjeli pronaći dobitnu kombinaciju u napadu. Zabili su samo dva koša. Nije bilo mirnoće. Ili gotovo pasivan napad ili ishitrena trica. Zadar je to znao iskoristiti, Žganec je pogodio tricu i gosti su otišli na plus osam (63:71).

Četiri poena za sedam minuta prevelika je „crna rupa” za pobjedu u utakmici finalne serije. Zadar je iskusno susret priveo kraju. Imali su i dvoznamenkastu prednost, najviše plus 13 (63:76). Vremena za odmor nema puno. Druga utakmica na rasporedu je već u četvrtak u 20 sati na Gripama.

Kretanje rezultata

14:7 – prvo odvajanje na utakmici podvučeno je žutim. Tišma i Vuko su u petorci Splita, a povukao je na otvaranju Nelson s osam koševa. S druge strane zabijali su do pola četvrtine samo Žganec i Božić pa je trener Jusup morao reagirati minutom odmora

16:24 – Jusupova minuta odmora ući će u povijest kao jedna od najplodnijih ikada… na teren kao da je istrčala neka nova momčad Zadra koja je do kraja prve dionice razbila domaćina serijom od čak 17:2 i na mini odmor otišla s obećavajućih „plus osam”. Naglo je živnuo Ramljak, ubacio šest, dok Splićane šut uglavnom nije služio

23:24 – Sullivan je ušao u igru, sam sve zabio, sam vratio Splita u egal

41:37 – igra se dosta „na divljaka”, nema posebnog izdvajanja pojedinaca, nitko posebno ne odskače, Božić malo pomalo puni statistiku, Shorter se probudio, Vuko najavio – i Split okreće rezultat u svoju korist i drži to do poluvremena

49:44 – teško da je itko u dvorani pomislio da će ovo biti najveća prednost jedne momčadi do ulaska u zadnju četvrtinu. Rezultatska klackalica prelazi s jedne na drugu stranu, koš-dva za jedne, pa koš-dva za druge… Zanimljivo, Božić je prvi i jedini koš u ovoj dionici dao na minutu i 44 sekunde do kraja

61:58 – ništa posebno nije se dogodilo, ali bilježimo ovo kao početak zadarskog preokreta za pobjedu

63:76 – potpuna bezidejnost domaćih, čak tri napada za redom isteklo im je vrijeme, a da nisu šutnuli… Zadar je stabilizirao igru u oba smjera, kao rezultat toga stigli su mirni šutevi, trice Drežnjaka, Žganeca i Lakića, serija od 18:2 i još jedan bijeg na velikih „plus 13” na tri minute do kraja

74:81 – zadnji pokušaj Splita da zakuha utakmicu na 39 sekundi do kraja, ali samo – pokušaj

Split – Zadar 76:85 (16:24, 30:18, 13:16, 15:27)

Split – Dvorana na Gripama. Gledatelja 2200.

Prva utakmica finala doigravanja HT Premijer lige

Suci: Tomislav Vovk, Alfred Jovović i Marko Stanković

Split: Sullivan (10), Gizdavčić, Kalajžić (3), Tišma (9), Runjić (2), Ukić (2), Vuko (6), Shorter (17), Jukić, Perkušić, Nelson (14), Mavra (13)

Zadar: Davis, Klarica, Sikirić, Žganec (17), Matulina, Lakić (9), Mekić (5), Drežnjak (16), Božić (22), Ramljak (13), Šantelj (3)

Главная страница » Fantastično dalmatinsko finale: Zadrani napravili veliki posao pobjedom na Gripama