Hrvatska izgubila od Grčke i ostala bez medalje na Svjetskom prvenstvu

Hrvatski vaterpolisti poraženi su u susretu za treće mjesto na Svjetskom prvenstvu u Mađarskoj protiv Grčke rezultatom 7:9. Nisu „barakude”, nažalost, uspjele do bronce i serija naših odličja sa svjetskih smotri tako je stala na sedam. Bila nam je ovo druga utakmica protiv Grčke. Baš protiv njih otv…

Главная страница » Hrvatska izgubila od Grčke i ostala bez medalje na Svjetskom prvenstvu

Hrvatski vaterpolisti poraženi su u susretu za treće mjesto na Svjetskom prvenstvu u Mađarskoj protiv Grčke rezultatom 7:9. Nisu „barakude”, nažalost, uspjele do bronce i serija naših odličja sa svjetskih smotri tako je stala na sedam. Bila nam je ovo druga utakmica protiv Grčke. Baš protiv njih otvorili smo prvenstvo, remizirali 8:8 u skupini, a porazom od srebrnih s Olimpijskih igara u Tokiju zatvorili smo turnir.

Počelo je pomalo nervozno s obje strane. Na golu je umjesto Tonija Popadića započeo Marko Bijač. Puno je neiskorištenih napada bilo na početku susreta. Pet i pol minuta čekali smo na prvi pogodak, a prvi su ipak zabili Grci. Precizan je bio Kakaris. Nepunu minutu prije kraja intervenirao je VAR nakon udarca Harkova. Gledalo se je li lopta ipak ušla u gol. Ispostavilo se da nije i napad naših je nastavljen, ali uzalud. Prvu četvrtinu završili smo bez postignutog pogotka. Nastavila se tako blijeda igra u napadu, poput one iz polufinalnog okršaja sa Španjolskom.

Vrijedi istaknuti kako se na dispoziciju izborniku vratio Rino Burić nakon tri utakmice suspenzije. U napadu, međutim, nije pomoglo ni to. Nikako nismo uspjeli probiti grčku obranu, dok su oni ds druge strane lako prepucavali naš blok. Grci su vodili s 4:0 sredinom druge četvrtine. Hrvatskim vaterpolistima opet se skratila ruka. Nakon gotovo 15 minuta bez gola nikome nije bilo lako preuzeti odgovornost. Učinio je to konačno Luka Bukić zabivši naš prvi pogodak.

Ekspresno su odgovorili Grci preko Fountoulisa. No, čini se kako je prvi pogodak probio led kod naših. Iz teške pozicije je odmah potom pogodio Loren Fatović za 2:5. Do kraja druge četvrtine mogli smo i još malo smanjiti prednost, ali Tzortzatos je sjajno obranio peterac Harkovu. Dužan nije ostao ni kolega mu s druge strane. Bijač je do poluvremena skupio šest obrana. Zabili smo ipak nekoliko sekundi prije kraja. Iz daljine se dignuo Marko Žuvela i „bombom” rasparao grčku mrežu. S dva gola minusa otišlo se na predah.

Probudile su se „barakude” u nastavku! Raspoložen je bio Bukić, opet je bio precizan za 4:5. Napad je prodisao, ali obrana je i dalje bila klimava. Imali su hrvatski vaterpolisti problema s grčkim centrima. Prelako su iznuđivali isključenja, a posljedično i golove. Proradio je grčki napad s igračem više. Nezaustavljiv je bio Kakaris i Grci su nam opet odmaknuli, ovaj put na rekordnih plus četiri (4:8).

Krajem treće četvrtine javio se Harkov, a zatim i Jerko Marinić Kragić. Ohrabrile su se „barakude”. Početkom zadnje četvrtine opet smo na dostižnom zaostatku od minus dva. Nekoliko je hrvatskih napada završilo nerezonskim šutevima, dok je vrijeme neumoljivo radilo Grcima u korist. Sporan je bio napad u kojem su naši proigrali Vrlića, a Grk ga je snažno „potopio” s leđa. Suci su ostali nijemi, dok je Tucak na klupi „poludio”. Minutu i pol za 6:9 zabio je Genidounias i bilo je jasno kako je priči tu kraj. VAR je provjeravao, ali gol je ipak priznat i Grci su već polako počeli slaviti. Hrvatska je do kraja tek uspjela ublažiti poraz za konačnih 7:9. Na koncu je presudila slaba realizacija s igračem više.

Ipak, teško je išta zamjeriti našima. Usprkos dva vezana poraza na kraju, turnir možemo okarakterizirati uspješnim. Sve su nas uvjerili da se itekako mogu nositi s najboljim ekipama svijeta. Srušili smo olimpijskog prvaka Srbiju, a izgubili samo od Španjolske i Grčke. Dobar je ovo rezultat izabranika Ivice Tucka i lijepa uvertira za Europsko prvenstvo u Splitu koje je sve bliže.

GRČKA – HRVATSKA 9:7 (1:0, 4:3, 3:2, 1:2)

Budimpešta, Nacionalni plivački stadion Alfred Hajos
Svjetsko prvenstvo, utakmica za 3. mjesto

GRČKA: Tzortzatos, Vlachopoulos, Skoumpakis, Argyrpoulos, Gennidounias, Kakaris, Fountoulis, Kalegoropoulos, Dervisis, Papanastasiou, Nikolaidis, Gouvi

HRVATSKA: Popadić, Bašić, Žuvela, Vukičević, Harkov, Vrlić, Bukić, Bijač, Fatović, Krapić, Lazić, Marinić, Kragić, Burić

Tijek susreta

4. četvrtina (1:2)

32′ Utakmica je završila, Grci su pobijedili rezultatom 9:7 i osvojili brončanu medalju

32′ Gol za Hrvatsku, 9:7 je

30′ Genidouinasu je gol priznat nakon provjere, Grci su otišli na 9:6 i praktički riješili utakmicu

30′ Time out sada za Grčku

29′ Time out za Hrvatsku

25′ Marinić Kragić sjajnim udarcem smanjuje na 8:6

25′ Počela je 4. četvrtina

3. četvrtina (3:2)

24′ Kraj 3. četvrtine, Grci vode 8:5

23′ Harkov smanjuje na 8:5

22′ Vlachopoulos pogađa za 8:4

21′ 7:4 je za Grčku

21′ Time out zove grčki izbornik

19′ Grci povećavaju na 6:4

18′ Evo nas na 5:4, Bukić je zabio iz blizine

17′ Počela je 3. četvrtina

2. četvrtina (4:3)

16′ Kraj 2. četvrtine, rezultat je 5:3 za Grčku

16′ Žuvela smanjuje na 5:3

15′ Harkov nije iskoristio kazneni udarac, ostaje 5:2

14′ Fatović smanjuje na 5:2

13′ Fountoulis pogodak za 5:1

13′ Napokon pogodak za Hrvatsku, zabio je Bukić

12′ I evo 4:0 za Grke, Kanakakis je strijelac

10′ Time out zove Tucak

10′ Skoumpakis pogađa za 3:0

9′ Ponovno Kakaris, 2:0 za Grčku

9′ Počela je 2. četvrtina, lopta je za Grčku

1. četvrtina (1:0)

8′ Kraj 1. četvrtine, Grci vode 1:0

6′ Grci su poveli 1:0, Kakaris je strijelac

5′ Još uvijek čekamo na prvi pogodak

1′ Utakmica je počela

Source: slobodnadalmacija.hr