Hrvatski vaterpolisti nisu se, nažalost, plasirali u finale Svjetskog prvenstva u Mađarskoj. Bolja od „barakuda” s 10:5 bila je Španjolska. Opet ta „furija”. Vezali smo i četvrti poraz protiv njih i ostali tako bez borbe za zlato. Ipak, ništa još nije gotovo. U nedjelju nas u utakmici za broncu oček…

Главная страница » Hrvatska uvjerljivo izgubila od Španjolske i ostala bez finala Svjetskog prvenstva

Hrvatski vaterpolisti nisu se, nažalost, plasirali u finale Svjetskog prvenstva u Mađarskoj. Bolja od „barakuda” s 10:5 bila je Španjolska. Opet ta „furija”. Vezali smo i četvrti poraz protiv njih i ostali tako bez borbe za zlato. Ipak, ništa još nije gotovo. U nedjelju nas u utakmici za broncu očekuje sraz s Grcima.

Bilo je to blijedo izdanje Hrvatske, prije svega u napadu. Nimalo nalik na utakmicu protiv Srbije u kojoj je sve prštalo od sjajnih poteza i raznovrsnih rješenja. Bez pogotka smo bili čitavu drugu i zadnju četvrtinu. Nismo imali ideje u napadu. Španjolci su dobro odigrali svoju obranu ili „gegenpressing” kako je ovih dana nazivaju u svojim medijima.

Mršava tri pogotka bila su na našoj strani semafora nakon poluvremena. Međutim, za to vrijeme ni Španjolci nisu briljirali. Slabo su koristili naše brojne prokockane napade i razlika u njihovu korist mogla je biti i osjetno veća.

Tračak nade našima dao je Luka Bukić. Jurnuo je sam u kontru, krenuo jedan na jedan sa španjolskim vratarom, ali ovaj je izletio i uzeo mu loptu. Novu bravuru izveo je Aguirre obranivši zicer Krapiću. S druge strane, Popadića je na golu zamijenio Bijač i reagirao je dobro.

Otvorilo se konačno, opet smo počeli zabijati. Pogađali su Bašić i Bukić. Pa, ne može ni njihov vratar baš sve obraniti. Ili je poštenije reći kako su ga naši vaterpolisti izgađali. Granadosa ipak nismo uspjeli zaustaviti, na koncu je bio prvi strijelac susreta s četiri pogotka. Kod naših, u iznimno neefikasnoj utakmici, najbolji je bio Bukić s dva.

Ovakvu Španjolsku ne može se pobijediti ako niste na visokoj razini. A Hrvatska tu ovaj put nije bila. Dvije pune četvrtine nismo zabili ni pogotka. A za izboriti finale – to je previše. Ruku na srce, Španjolci nisu odigrali ništa spektakularno. Bili su tek nešto precizniji od naših uz svoju, sada već poslovično, čvrstu obranu. Naglašavali smo to i prije polufinala, kako će biti teško jer oni ne primaju puno golova. No, da će nas ostaviti na samo pet – e, tome se nismo nadali.

Hrvatska tako nije uspjela izboriti finalni okršaj s Talijanima. Ali serija od sedam uzastopnih i mogućom osmom medaljom u nizu sa svjetskih prvenstava i dalje živi. U nedjelju je za „barakude” na rasporedu posljednja utakmica na turniru, dvoboj za broncu protiv Grčke od 14.30.

Španjolska – Hrvatska 10:5 (3:3, 2:0, 2:2, 3:0)

Budimpešta, Mađarska – Nacionalni plivački stadion Alfred Hajos

Svjetsko prvenstvo u vaterpolu, polufinale

Gledatelja: 3000

Suci: Boris Margeta (Slovenija) i Frank Ohme (Njemačka)

Igrač više: Španjolska 5/11, Hrvatska 2/12

Španjolska: Aguirre (10 obrana), Munarriz (1), Granados (4), Sanahuja (2), de Toro (1), Larumbe, Famera, Cabanas, Tahull, Perrone, Mallarach (2), Bustos, Lorrio

Hrvatska: Bijač (2 obrane), Fatović, Krapić, Lazić, Bukić (2), Vukičević, Žuvela (1), Marinić Kragić, Vrlić, Bašić (1), Harkov (1), Popadić (5 obrana)

Tijek susreta

4. četvrtina (3:0)

32′ Kraj utakmice, Španjolska je pobijedila rezultatom 10:5 i plasirala se u finale

31′ Tucak zove time out

31′ Žuvela je završio svoj nastup, zaradio je 3. isključenje

30′ Ortega za 10:5 i može se slobodno reći da su Španjolci u finalu

29′ Guell zabija za 9:5 i praktički rješava pitanje pobjednika

25′ Odmah Španjolci zabijaju, Ortega za 8:5

25′ Počela je posljednja četvrrtina

3. četvrtina (2:2)

24′ Kraj 3. četvrtine, rezultat je 7:5

24′ Bašić iz daljine sjajno pogađa i smanjuje na 7:5

22′ Ponovno Aguirre sjajno brani iz blizine

22′ Opet Sanahuja, sada je 7:4

21′ Evo napokon Bukića, 6:4 je za Španjolsku

21′ Sanahuja zabija i Španjolci odlaze na 6:3

21′ Veliki promašaj Krapića, bez gola smo već 14 minuta

19′ Bukić nije iskoristio kontru, španjolski vratar mu je oduzeo loptu

17′ Počelo je drugo poluvrijeme, lopta je za Španjolce

2. četvrtina (2:0)

16′ Kraj prvog poluvremena, Hrvatska nije uspjela zabiti gol u 2. četvrtini i Španjolci vode 5:3

16′ Drugo isključenje za Perronea, Tucak zove time out

11′ Ponovno Ortega i Španjolska vodi 5:3

11′ Španjolci zovu time out, imaju priliku otići na +2

10′ Ortega pogađa za 4:3 Španjolske

9′ Počela je 2. četvrtina, lopta je za Hrvatsku

1. četvrtina (3:3)

8′ Kraj 1. četvrtine

8′ Guell snažnim udarcem za 3:3

7′ Harkov iz blizine za vodstvo Hrvatske 3:2

5′ Bukić zabija za 2:2

5′ Pogađa Sanchez, Španjolci vode 2:1

1′ I odmah izjednačenje, Žuvela za 1:1

1′ Španjolci odmah u prvo napadu dolaze u vodstvo

1′ Utakmica je počela