Ono što je na ove godine prvi put uvedeno kao ‘sporedna nagrada‘ izazvalo je najveću buru jer zaprepaštenje u Real Madridu je apsolutno opravdano. France Football je na ovoj 66. gala dodjeli Zlatne lopte dodijelio novu nagradu za najbolji klub. Kriterij je, prema neslužbenom objašnjenju, onaj tko im…

Главная страница » Jedna nagrada na dodjeli Zlatne lopte šokirala je nogometni svijet: ‘Kako je moguće da su oni klub godine?‘

Ono što je na ove godine prvi put uvedeno kao ‘sporedna nagrada‘ izazvalo je najveću buru jer zaprepaštenje u Real Madridu je apsolutno opravdano. France Football je na ovoj 66. gala dodjeli Zlatne lopte dodijelio novu nagradu za najbolji klub. Kriterij je, prema neslužbenom objašnjenju, onaj tko ima najviše nominacija za Ballon d‘Or, zbrajajući mušku i žensku kategoriju, osvaja nagradu, odnosno ne biraju ga novinari, kao što je slučaj s ostalima. I tako je nagradu za najbolji klub osvojio – Manchester City, pišu Sportske novosti.

To je posebno izazvalo iznenađenje kod Real Madrida koji je upravo pobjedom protiv Manchester Cityja stigao do finala Lige prvaka u kojemu su kasnije i trijumfirali. Na svom Twitter profilu oglasio se veznjak Madriđana Toni Kroos koji je napisao ‘‘Treća najbolja ekipa u 2021./22. – sretni?‘‘

Zapravo, ne samo da ga nisu osvojili, nego su bili treći. Za France Football, ispred Reala je u prošloj sezoni bio i Liverpool.

City koji je pobijedio, prošle je godine osvojio samo Premier ligu: u Liga kupu ispao je od West Hama u osmini finala, u FA kupu u polufinalu od Liverpoola te u polufinalu Lige prvaka upravo od Real Madrida. City je, doduše, imao šest kandidata, točnije pet njih u muškoj i jednu u ženskoj kategoriji za Zlatnu loptu. Kevin De Bruyne završio je na 3. mjestu, Riyad Mahrez na 12., Bernardo Silva i Phil Foden na 22., te João Cancelo na 25. U ženskoj je konkurenciji njihova nogometašica Lucy Bronze, koja je osvojila naslov europskog prvaka s Engleskom ove godine, završila na 10. poziciji.

Real Madrid i Liverpool nisu imali svoje nogometašice u ženskoj kategoriji, ali je primjerice momčad Jürgena Kloppa imala njih šest u muškoj kategoriji (Sadio Mané 2., Mohammed Salah 5., Fabinho 14., Virgil Van Dijk 16., Luis Diaz 17. i Alexander Arnold 22.).

Madriđani su osim osvajača Karima Benzeme imali još četiri igrača u izboru za Zlatnu loptu: Courtois, Vinicius Junior i naš Luka Modrić redom su završili od sedme do devete pozicije dok je njihov sada već bivši igrač Casemiro bio na 17. mjestu. Također, osim u toj kategoriji, Realov golman Thibaut Courtois osvojio je nagradu za najboljeg golmana gdje mu je pratitelj bio golman Liverpoola Alisson, a Ederson iz Cityja bio je tek na trećem mjestu.

Isto tako, Sadio Mané osvojio je nagradu Socrates za društveno humanitaran rad koja je ove godine premijerno dodijeljena.

Dakle, u gotovo svim segmentima, Liverpool i Real Madrid imali su bolje plasmane od igrača Cityja, kojemu su na kraju gledali u leđa kao najboljem klubu.

Radi li se možda o nagradi koja je tek utješno dodijeljena klubu koji godinama krši financijski fair-play i prolazi bez sankcija ili je na tragu nešto drugo, ne možemo znati, ali je svakako ova nagrada nešto o čemu se dan kasnije najviše priča u javnosti.