Ništa u životu nije slučajno, tako kažu mudri ljudi, pa kroz to razmišljanje potrebno je jasno iščitati devet poraza Zadra u AdmiralBET ABA ligi, koji su nalikovali kao “jaje jajetu”. Tomu valja dodati i tri u HT Premijer ligi koji zorno kazuju kako zadarska momčad nema tu moć zadržavanja rezultatsk…

Главная страница » Nedostatak koncentracije u ključnim trenutcima: Zadrani su izgubili dvanaest već ‘dobivenih’ utakmica

Ništa u životu nije slučajno, tako kažu mudri ljudi, pa kroz to razmišljanje potrebno je jasno iščitati devet poraza Zadra u AdmiralBET ABA ligi, koji su nalikovali kao “jaje jajetu”.

Tomu valja dodati i tri u HT Premijer ligi koji zorno kazuju kako zadarska momčad nema tu moć zadržavanja rezultatske prednosti. Sve što nije ispalo dobro događalo im se najučestalije u dvije minute možda i neku sekundu više prije kraja, u više navrata i nakon izdašnog viška poena.

Najsvježiji je gubitak domaćih bodova u ogledu s Igokeom, istina, njemu su pak prethodile disciplinske mjere kao posljedica recidiva, što su nedvojbeno potvrdili svojim priopćenjem i kluba, svjedočeći o opravdanom pražnjenu tribina. Zadar je rezultatski kaskao za gostima, ništa osjetno, i onda se nakon prekida od nekih 45 minuta, Igokea odlijepila na plus 11, ali je Zadar povuci-potegni okrenuo omjer u svoju korist. Zadnja prigoda nakon što je Luka Božić 9.4 sekundi prije kraja pogodio dva slobodna, isto je učinio i Nikola Tanasković i ostavio Zadranima 5.2 sekundi, međutim, Božić je nekontrolirano jurnuo u napad i kad se zabio u suparnikovu obranu “ ježa” je gurnuo Dariju Drežnjaku koji je promašio šut za tri poena.

Split ‘crna mačka’

Ono najočitije uskakanje “u ponor”, je domaći uradak protiv Budućnosti, jer se u svega dvije minute ispustilo deset poena viška! I kad je trebao sačuvati znojem okupanu prednost, krenuli su gubiti lopte i olako primati koševe, k tomu u zadnjoj sekundi te utakmice primili su “ tricu”. Ali, protiv te iste momčadi, istina, u gostima, Zadar je imao prednost od šesnaest poena, međutim, također su morali potpisati poraz. Kod rezultata 71:68, Leon Šantelj je izgubio loptu, nešto ranije je Drežnjak promašio šut za tri poena koji bi Zadranima donio prednost, te posve tvrdu završnicu.

Imao je Zadar i u gostima kod Mege lijepu prigodu, jest bilo je još šest minuta do kraja, ali u tako gustim utakmicama vodstvo 68:60 zlata vrijedi. Nadalje, u Baru kontra Mornara na tri minute do kraja, na semaforu je pisalo 89:89, u konačnici potpuni slom, domaćin je otišao do 100:91! U Podgorici u ogledu sa SC Derbyjem, moralo se u produžetak, Antonio Jordano je pogodio “ tricu”, alipriču s iste udaljenosti nije dovršio Karlo Žganec. Onda je u dodatnih pet minuta kod vodstva domaćina 101:100 i Dario Drežnjak promašio za trijumf.

Ostanemo li još malo na zbivanjima u ABA ligi, Zadar je poražen i od Cibone koja je stalno bježala korak i najbliže bio dvije minute kraja, na svega tri poena manjka. Ali i tu su morali čestitati suparniku. Prije te utakmice koban im je bio Split, unatoč omjeru 48:37, “ žuti” su košem Shannona Shortera utišali tribine na Višnjiku. Na Gripama su Zadrani na isteku prvog poluvremena imali lijepih plus 15, uspjeli se zadržali do 80:80 dvije i po minute prije završetka.

Idemo i na domaću pozornicu, u HT Premijer ligu gdje će se pokazati kako je Zadar nakon uvjerljivog poraza od Cibone u Zagrebu, pokleknuo i na Baldekinu, također iza osjetnog vodstva, zadnji šut za pobjedu promašio je Božić. I nitko nije spomenuo da je Šibenka višestruko jeftinija momčad nego Zadar, čiji su izgovori za poraze “nikad manji proračun”. Ali ni nikad slabija ABA liga, dok je domaće prvenstvo kroz rezultat sličan spomenutom podsjetnik da i “ veliki” mogu posrnuti.

Očiti problem

Split je ponovno bio “crna mačka” za Zadrane, veseljem su gosti proslavili rezultat 84:81, ključnim se pokazalo jedno uspješno slobodno bacanje Mate Kalajžića, dok je Marko Ramljak promašio “tricu” za produžetak.

Cedevita junior se također osladila pobjedom protiv Zadra, razlika nije bila tako tijesna kao rezultati koji se “ secirani”.

I u svježem otvaranju Lige za prvaka, splitski “ žuti” su nakon konstantnog zaostatka u rezultatu zaključili šutom Shortera koji je ubacio tri poena za pobjedu njegove momčadi 84:83. Prije toga Zadar se prepao na crti za slobodna bacanja, Drežnjak je uništio jedno, Žganec dva. I u zadnjih 9.4 sekunda do kraja kapetan Ramljak je u nemoć gurnuo Srđana Lakića, uručio mu je loptu za promašaj, a iskreno ni Shorter iz te pozicije ne bi zabio.

Ostao je i ogled u četvrtfinalu Kupa Krešimira Ćosića, Cibona je u polufinale prošla omjerom 71:70, Drežnjaka se moralo tješiti, jer je imao posve dobru poziciju za realizaciju napada, ali nije uspio u naumu. Očito je kako kroz sve raščlanjeno ukazuje na nimalo ugodan problem kojeg su prepoznali svi koji pohode Krešin dom, međutim, pitanje otklanjanja istoga je na treneru Jusupu i igračima.

Zaključno, Split je kroz dosadašnji dio sezone četiri puta bio bolji od Zadra, Cibona tri, ali priča još nije završena, slijedi velika borba za naslov prvaka Hrvatske. I Zadar unatoč navedenim posrtanjima i nedostatku koncentracije u ključnim trenutcima, i dalje ima objektivne izglede za titulu!