Španjolska je posljednji sudionik Final Foura Lige nacija, „furija“ se dramatičnom pobjedom 1:0 kod Portugala pridružila Hrvatskoj, Nizozemskoj i Italiji na završnom turniru ovog natjecanja, koji će se održati u lipnju 2023. godine. Portugal je u zadnje kolo ušao s dva boda prednosti ispred Španjols…

Главная страница » Pala odluka o posljednjem potencijalnom protivniku Hrvatske, veliki uspjesi Srbije i Škotske

Španjolska je posljednji sudionik Final Foura Lige nacija, „furija“ se dramatičnom pobjedom 1:0 kod Portugala pridružila Hrvatskoj, Nizozemskoj i Italiji na završnom turniru ovog natjecanja, koji će se održati u lipnju 2023. godine. Portugal je u zadnje kolo ušao s dva boda prednosti ispred Španjolske, za plasman među četiri najbolja dovoljan im je bio remi kod kuće u Bragi, no pobjedu i prvo mjesto u skupini Španjolcima je u 88. minuti donio Alvaro Morata. Nakon ubačaja Carvajala, glavom je igrao Williams, a Morata iz blizine zabio jedini gol na utakmici.

Parovi polufinala između Hrvatske, Nizozemske, Italije i Španjolske, koji su na rasporedu 14. i 15. lipnja sljedće godine, odredit će se ždrijebom. Finale i susret za treće mjesto predviđeni su 18. lipnja.

Zanimljivo je bilo i u St Gallenu gdje je Švicarska branila dva boda viška od Češke u borbi za ostanak. I na koncu pobjedom 2-1 obranila treću poziciju. Domaćin je poveo 2-0 golovima Rema Freulera (29) i Breela Embola 830), no Česi su u završnici poluvremena smanjili i tako produžili nadu. Gol je zabio Patrik Schick (45).

Česi su u 61. minuti imali jedanaesterac za izjednačenje, no Tomas Soucek je loše pucao, pa je Yann Sommer uspio obraniti njegov udarac. Korak do gola gosti su bili i u 88. minuti, no Jan Kuchta je pogodio stativu.

Zadnje kolo je odlučivalo i o pobjedniku skupine 4 Lige B, a za prvo mjesto u Oslu su se borili Norveška i Srbija.

Obje su ekipe utakmicu dočekale sa po 10 bodova, međutim zbog boljeg međusobnog susreta i trijumfa u Beogradu (1-0),  Norvežanima je bio dovoljan i remi, dok je gostima igrala samo pobjeda. I uspjeli su, pobjedom 2-0 Srbija je izborila plasman u viši rang natjecanja.

Domaćin je bolje otvorio utakmicu, Erling Haaland je već u prvoj minuti imao sjajnu priliku, no Vanja Milinković-Savić je obranio njegov pokušaj. Srbija je povela u 42. minuti golom Dušana Vlahovića na asistenciju Filipa Kostića. Konačnih 2-0 postavio je Aleksandar Mitrović u 54. minuti.

U drugom susretu iz ove skupine odlučivalo se o putniku u niži rang natjecanja. Švedska je na domaćem terenu lovila pobjedu protiv Slovenije za ostanak. Na koncu je završilo 1-1, pa Šveđani sele u Ligu C, a Slovenija ostaje u drugom jakosnom razredu.

Domaćin je mogao do prednosti već u drugoj minuti, no Viktor Claesson je pucao pokraj lijeve stative. Slovenija je povela u 28. minuti golom Benjamina Šeška, a tri minute kasnije Jan Mlakar je imao sjajnu priliku, no Robin Olsen je obranio njegov udarac. Izjednačio je u 42. minuti Emil Forsberg.

U drugom poluvremenu Šveđani su jurili po drugi gol, no Jan Oblak se istaknuo s nekoliko odličnih obrana.

Neizvjesno je bilo i u skupini 1 gdje su Ukrajina i Škotska u Krakovu odlučivale o prvom mjestu. Ukrajincima je igrala samo pobjeda, a završilo je 0-0 pa Škoti sele u Ligu A.

LIGA A:

Skupina 2

Portugal – Španjolska 0-1 (Morata 88)

Švicarska – Češka     2-1 (Freuler 29, Embolo 30/Schick 45)

Skupina 1

Irska – Armenija    3-2 (Egan 18, Obafemi 52, Brady 90-11m/Dašjan 71, Spertsian 73)

Skupina 2

Albanija – Island  1-1 (Lenjani 35/Anderson 90+7)

LJESTVICA:

1. Izrael          4  2  2  0  8-6   8

2. Island          4  0  4  0  6-6   4

3. Albanija        4  0  2  2  5-6   2

4. Rusija          0  0  0  0  0-0   0

Skupina 4

Norveška – Srbija    0-2 (Vlahović 42, Mitrović 54)

Švedska – Slovenija  1-1 (Forsberg 42/Šeško 28)

Skupina 2

Grčka – Sjeverna Irska 3-1 (Pelks 14, Masouras 57, Mantolas 80/Lavery 18)

Kosovo – Cipar         5-1 (Muslija 22, Rrudhani 45, Rashani 47, Muriqi 52, 84/Roberge 81)