Bivši hrvatski nogometni reprezentativac Ivan Rakitić bio je asistent za drugi pogodak Seville u 3-0 (1-0) domaćoj pobjedi protiv Manchester Uniteda u uzvratnom susretu četvrfinala Europske lige kojom se španjolski sastav plasirao u polufinale tog natjecanja s obzirom da je prva utakmica prije tjeda…

Главная страница » Sevilla demolirala United, asistencija sjajnog Rakitića, West Ham furiozno u polufinale, Basel i Roma nakon drame

Bivši hrvatski nogometni reprezentativac Ivan Rakitić bio je asistent za drugi pogodak Seville u 3-0 (1-0) domaćoj pobjedi protiv Manchester Uniteda u uzvratnom susretu četvrfinala Europske lige kojom se španjolski sastav plasirao u polufinale tog natjecanja s obzirom da je prva utakmica prije tjedan dana završila rezultatom 2-2.

Rakitić je u 47. minuti izveo udarac iz kuta, a u skoku pred golom najviši je bio Bade i glavom zatresao mrežu. Prije tog gola dva puta je velike pogreške gostujuće obrane kažnjavao En-Nesyri, prvi pogodak marokanski je napadač postigao u 8. minuti nakon što je Maguire nonšanlatno reagirao na 20-ak metara od svojih vrata, a drugi u 81. minuti kada mu je loptu poklonio De Gea.

Rakitić je odigrao svih 90 minuta za Sevillu koja će u polufinalu u svibnju igrati protiv Juventusa koji je u četvrtfinalu izbacio Sporting iz Lisabona.

Nakon pobjede Juventusa od 1-0 u prvoj utakmici u Torinu, u uzvratu je u Lisabonu bilo 1-1. Gosti su poveli preko rabiota koji se najbolje snašao u gužvi pred vratima domaćih u 9. minuti, no samo 10 minuta kasnije upravo je Rabiot skrivio kazneni udarac napravivši prekršaj na Ugarteu, a siguran izvođač najstrože kazne bio je Edwards. Kako se rezultat više nije mijenjao, Juventus je prošao dalje s minimalnih 2-1.

Do polufinala je stigao je i Bayer iz Leverkusena koji je kao gost u Bruxellesu svladao Union Saint-Gilloise sa 4-1, a kako je u prvoj utakmici prije tjedan dana bilo 1-1 njemački je sastav slavio s ukupnih 5-2. Utakmica je odlično krenula za Bayer jer je već u 2. minuti Diaby pogodio za vodstvo. Preed kraj prvog poluvremena Bakker je u 38. minuti povisio na 2-0, da bi Frimpong iz protunapada u 60. minuti postigao i treći gol za Bayer. Terho je preciznim udarcem sa 16 metara u 64. minuti vratio nadu domaćima, no sve dvojbe oko pobjednika otklonio je Hložeki koji je u 79. minuti iskoristio odlično dodavanje Frimponga za konačnih 4-1.

Bayer će u polufinalu igrati protiv Rome.

Nogometaši Rome posljednji su polufinalisti Europskke lige, oni su u uzvratnom susretu četvrfinala na svom terenu svladali Feyenoord sa 4-1 nakon produžetka i tako nadoknadili 0-1 poraz iz prve utakmice u Rotterdamu.

Nakon 90 minuta igre u Rimu rezultat je 2-1 za Romu. Spinazzola je u 60. minuti pogodio za prednost Rome, Paixao je u 80. minuti poravnao udarcem glavom nakon lijepe akcije, da bi domaće ispadanja spasio Dybalsa u 89. minuti kada je primio loptu na šest metara od vrata i uspio se okrenuti te zatresti mrežu.

U produžetku je El Shaarawy u 101. minuti iskoristio odlično prizemno ubacivanje Abrahama za 3-1, da bi u 109. minuti kapetan Pellegrini natrčao na odbijanac nakon što je Bijlow obranio udarac Abrahama i pospremio loptu u mrežu.

Prošle sezone Roma i Feyenoord su igrali u prvom finalu Konferencijske lige, a i tada je kao pobjednik izašao talijanski sastav.

West Ham United će igrati protiv nizozemskog AZ Alkmaara u polufinalu Konferencijske lige, nakon što je u uzvratnom četvrtfinalnom dvoboju pred svojim navijačima na londonskom Olimpijskom stadionu svladao belgijski Gent s uvjerljivih 4-1.

Belgijci su poveli u 26. minuti golom Huga Cuypersa, ali se Michail Antonio golom u 37. minuti pobrinuo da domaća momčad poluvrijeme ne dočeka u rezultatskom minusu. U drugom dijelu “čekićari” su potpuno nadigrali goste. Paqueta je u 55. minuti realizirao kazneni udarac za 2-1. Tri minute poslije je kapetan domaćih Declan Rice povećao prednost na 3-1, a konačnih 4-1 postavio je Antonio svojim drugim pogotkom na utakmici u 63. minuti.

West Ham United je tako izborio plasman u polufinale svladavši Gent s ukupnih 5-2.

Prošlogodišnji polufinalist Europske lige borit će se za svoje četvrto finale u europskim klupskim natjecanjima. West Ham je bio pobjednik nekadašnjek Kupa pobjednika kupova 1965. i finalist 1976., a 1999. je londonska momčad osvojila Intertoto kup.

Nogometaši AZ Alkamaara su mjesto u polufinalu izboriti tek kroz lutriju jedanaesteraca (4-1), nakon što je u osnovnom dijelu utakmice i produžetku nizozemska momčad bila bolja sa 2-0 i tako nadoknadila zaostatak iz prvog dvoboja.

Nizozemci su već nakon 13. minuta imali dva gola prednosti, a oba puta strijelac je bio Vangelis Pavlidis. Grčki napadač je u 5. minuti bio precizan izvođač kaznenog udarca, a u 13. minuti je lakoćom pogodio nebranjenu mrežu nakon odlične akcije domaće momčadi i asistencije Jensa Odgaarda.

Iako je bilo prilika na obje strane, rezultat se do kraja osnovnog dijela utakmice nije promijenio, baš kao ni u dodatnih pola sata pa je odluka o plasmanu u polufinale pala udarcima s bijele točke.

Kako to obično biva, u junaka se prometnuo jedan od vratara, a u ovom slučaju to je bio čuvar mreže domaće momčadi, Australac Mathew Ryan. On je u prvoj seriji obranio udarac Anderlechtovom kapetanu Janu Vertonghenu, a u trećoj seriji je zaustavio pokušaj Killiana Sardelle. Kako su u prve tri serije sva trojica domaćih nogometaša (Clasie, Sugawara, Reijnders) bili precizni, pogodak Meerdinka u četvrtoj seriji donio je AZ Alkmaaru plasman u polufinale.

Polufinalni dvoboji Konferencijske lige na rasporedu su 11. i 18. svibnja. West Ham United će biti domaćin u prvom dvoboju, a uzvrat će biti odigran u Alkmaaru.

Nogometaši Basela preokretom su izborili mjesto u polufinalu Konferencijske lige pobijedivši domaću Nicu sa 2-1 u produžetku uzvratnog četvrtfinalnog dvoboja odigranoj u četvrtak na Allianz Rivieri.

Francuska momčad je povela već u 9. minuti pogotkom Gaetana Labordea i bila puno bolji suparnik, ali nije uspjela prelomiti dvoboj. Basel je u 86. došao do izjednačujućeg pogotka. Strijelac je bio Jean Kevin Augustin i poslao je utakmicu u dodatnih pola sata. U 98. minuti pogodak glavom postigao je Kasim Nuhu Adams koji je Baselu donio plasman u polufinale.

Švicarski klub je drugi put u povijesti izborio mjesto u polufinalu nekog europskog klupskog natjecanja. Prvi put su Švicarci to napravili prije deset godina natječući se u Europskoj ligi.

Tada ih je zaustavio Chelsea, a sada će se pokušati probiti do finala protiv talijanske Fiorentine koja se prva probila do polufinala, iako je poražena sa 2-3 od poljskog Lecha pred svojim navijačima. Talijani su slavili sa 4-1 u prvom dvoboju te se s ukupni 6-4 plasirali u polufinale.

Poljaci su bili na pragu senzacionalnog preokreta u 69. minuti, kad su poveli sa 3-0 i poništili prednosti talijanske momčadi. Portugalac Afonso Sousa je u 9. minuti donio Lechu prednost od 1-0. Norvežanin Kristoffer Velde je u 64. minuti realizirao kazneni udarac, a u 69. minuti je Artur Sobiech pogodio za 3-0.

Ipak, Riccardo Sottil (78) i Gaetano Castorvilli (90+2) su spriječili nevjerojatan rasplet i odveli Fiorentinu u polufinale.

Za Fiorentinu je to prvo polufinale u europskim natjecanjima od sezone 2014./2015. kad je momčad iz Firence poražena od Seville u Europskoj ligi.

Polufinalni dvoboji su na rasporedu 11. i 18. svibnja. Prva će utakmica biti odigrana u Firenci, a uzvrat u Baselu.