“Barakude jače od “delfina”! Hrvatski vaterpolisti izborili su polufinale Svjetskog prvenstva u Mađarskoj fantastičnom pobjedom protiv Srbije s 14:12. Hrabro su krenule “barakude” u borbenoj, tvrdoj utakmici. Bila je ovo naša najbolja predstava do sada, baš kakva je i trebala da srušimo olimpijske p…

Главная страница » Sjajna Hrvatska svladala favoriziranu Srbiju i plasirala se u polufinale Svjetskog prvenstva!

“Barakude jače od “delfina”! Hrvatski vaterpolisti izborili su polufinale Svjetskog prvenstva u Mađarskoj fantastičnom pobjedom protiv Srbije s 14:12.

Hrabro su krenule “barakude” u borbenoj, tvrdoj utakmici. Bila je ovo naša najbolja predstava do sada, baš kakva je i trebala da srušimo olimpijske prvake iz Tokija!

Uzavrelo je bilo na “otoku” u Budimpešti na koji smo stigli uoči četvrtfinala. Bazen Alfreda Hajosa otvorenog je tipa, a temperatura zraka za vrijeme susreta bila je 38 Celzijevih stupnjeva. Dovoljno smo vam s tim podatlom

dočarali atmosferu. Vruće nije bilo jedino vaterpolistima koji su se “hladili” u bazenu. Namakali su se ručnici i vezali oko glave, tražila se kapa, šešir, ma bilo kakav spas od sunca.

No, vratimo se zbivanjima u bazenu. Sjajno je Hrvatska otvorila susret. Srbiju su favorizirali gotovo svi, uključujući i kladionice. Nisu za to odveć marili izabranici Ivice Tucka. Prije svega, moramo istaknuti Popadića. Maestralnu partiju pružio je naš vratar koji je počeo umjesto Bijača. Nije pretjerano reći kako je spustio roletu na početku utakmice. Izluđivao je srpske vaterpoliste, branio im gotovo sve na otvaranju.

S druge strane, bez straha smo krenuli i u napadu. U prve dvije četvrtine vodio nas je sjajni Splićanin Jerko Marinić Kragić. Njegovo je djelo prvi gol na susretu. Iz blizine je snažnim udarcem probio srpskog vratara za 1:0.

“Barakude” su vodile čitavu utakmicu. Srbija nijednom nije došla u vodstvo. Do treće četvrtine igralo se gol za gol, a onda je krenula furiozna serija naših. Naši centri s dva vezana pogotka donijeli Hrvatskoj 8:5. Veza s našim centrima cijeli turnir radi besprijekorno, pa tako nije zakazala ni ovaj put.

Srpski vaterpolisti u napadu nisu imali rješenje. Pokretljiva je bila obrana naših, a kad bi koji udarac i prošao, sve je skidao fantastični Popadić. Branila se Hrvatska uspješno i s dva igrača manje.

Pogodak za 9:6 zabio je Lazić i činilo se da “barakude” brode prema velikom trijumfu, puno lakše od očekivanog. “Delfini”, međutim, nisu posustajali. Probudio se Mandić i s dva gola u svega pola minute i vratio svoju momčad na samo gol zaostatka.

Srbi su realizirali i peterac te se činilo kako je momentum prešao na njihovu stranu. Ali ukazao se zatim Lazić i lijepom “žabicom” zabio za 10:8.

Velika bitka nastavila se i u posljednjoj četvrtini. Stalno je Srbija prijetila povratkom, ali naši su zabijali kad god je bilo najpotrebnije, baš kada bi naši protivnici pomislili da su tu.

Za 13:10 zabio je Bašić u 28. minuti. Uzvratila

je Srbija brzim golom, a onda je točku na i postavio Fatović pogodivši za 14:11. Nestvarno zvuči i podatak da su se svi naši igrači osim vratara upisali u strijelce. Po dva gola zabili su Lazić, Vrlić, Marinić Kragić i Žuvela. Bilo je to novih plus tri na samo dvije minute prije kraja. Uspjeli su srpski vaterpolisti smanjiti zaostatak do kraja susreta te je završilo 14:12.

“Barakude” su tako dokazale da je budućnost hrvatskog vaterpola tu, i dalje snažna protiv jednog od najmoćnijih protivnika. Novo polufinale je pred njima, nova borba za medalje. Nadajmo se kako će imati snage za osmo odličje u nizu sa Svjetskih prvenstava.

SRBIJA – HRVATSKA 12:14 (1:1, 3:4, 5:5, 3:4)

Budimpešta, Stadion Alfréd Hajós
Svjetsko prvenstvo, četvrtfinale

SRBIJA: Dobožanov, Mandić, Subotić, Ranđelović, Lazić, Vico, S. Rašović, Lukić, Jakšić, Radulović, Drašović, V. Rašović, Mitrović

HRVATSKA: Bijać, Fatović, Krapić, Lazić, Bukić, Vukičević, Žuvela, Marinić Kragić, Vrlić, Bašić, Harkov, Popadić

Tijek susreta

4. četvrtina (12:14)

32′ Utakmica je završila, Hrvatska je u polufinalu!

32′ Time out za Srbiju

32′ Mandić smanjuje na 14:12

31′ Sjajan gol Fatovića, evo nas na 14:11!

30′ Radulović pogađa za 13:11

28′ Bašić za 13:10!

26′ Majstorija Žuvele, Hrvatska vodi 12:10

26′ Viktor Rašović sjajnim udarcem smanjuje na 11:10

25′ Bukić pogađa za 11:9, opet smo na +2

25′ Počela je 4. četvrtina, lopta je za Srbiju

3. četvrtina (9:10)

24′ Kraj 3. četvrtine

24′ Sjajan pogodak Rašovića, Srbija se približila na 10:9

22′ Lazić pogađa i odvodi Hrvatsku na 10:8

21′ Srbija je sjajno odigrala kontru i Rašović je izborio peterac koji je realizirao Mandić, sada je 9:8

21′ Mandić poteže iz daljine i pogađa za 9:7

20′ Lazić pogađa! Hrvatska ima 9:6

20′ Mandić smanjuje na 8:6

20′ Srpski izbornik zove time out

20′ Sjajna akcija naših, Vrlić pogađa za velikih 8:5

18′ Krapić! Hrvatska po prvi put vodi dva razlike. Trenutno je 7:5

18′ Vukičević zabija i Hrvatska opet vodi, 6:5 je

17′ Odmah na početku gol, Subotić pogađa za 5:5

17′ Počela je 3. četvrtina, lopta je za Srbe

2. četvrtina (4:5)

16′ Kraj 2. četvrtine

15′ Time out zove Zubac

14′ Vrlić na drugoj strani također iz blizine, Hrvatska vodi 5:4

14′ Jakšić iz blizine za 4:4

13′ Peterac za Hrvatsku, Harkov je siguran, 4:3

13′ Rašović pogađa za 3:3

12′ Marinić Kragić iz daljine za 3:2 Hrvatske

11′ Evo odmah odgovora Srbije, Vico zabija za 2:2

11′ Žuvela pogađa za 2:1

10′ Obje ekipe igraju čvrsto u obrani, ne otvara se puno prilika za otvoreni šut

9′ Počela je 2. četvrtina, naš je prvi napad

1. četvrtina (1:1)

8′ Kraj 1. četvrtine

7′ Rašović pogađa za 1:1

5′ Već peta obrana Popadića, Srbi i dalje bez pogotka

3′ Marinić Kragić pogađa za 1:0 Hrvatske

3′ Srbija ne iskorištava igrača više, Popadić brani Mandiću

1′ Utakmica je počela