Trebao je biti nositelj Hrvatske u Kataru, a izgubio je mjesto u klubu

MOŽE li hrvatski veznjak vratiti svoje mjesto u momčadi?

Главная страница » Trebao je biti nositelj Hrvatske u Kataru, a izgubio je mjesto u klubu

LOVRO MAJER se u vrlo kratkom roku istaknuo kao jedan od najboljih igrača Dinama. Bio je ključan igrač Plavih na putu do četvrtfinala Europa lige prije dvije sezone, a tada je konačno potvrdio i davno zasluženu etiketu jednog od najvećih hrvatskih talenata.

Takve igre priuštile su mu transfer vrijedan 12 milijuna eura u francusku Ligue 1, poznatu po razvoju mladih igrača. Majer se i tamo brzo nametnuo, pa je prema progresivnim statistikama bio jedan od najboljih igrača prvenstva i briljirao je u dresu Rennesa.

Sve to dovelo ga je i na velika vrata reprezentacije u kojoj je, u proteklom ciklusu, na momente čvrsto prigrlio poziciju prvotimca, i to na deficitarnoj poziciji na desnom krilu. Od njega se očekivalo da bude jedan od nositelja igre u Kataru, ali zapao je u velike probleme.

Jučer odigrao tek prvu cijelu utakmicu u sezoni

Iako je do početka Svjetskog prvenstva na Bliskom istoku ostalo mjesec dana, Majer je tek sinoć prvi put u ovoj sezoni odigrao svih 90 minuta. Bilo je to u Europa ligi u gostima kod kijevskog Dinama, a njegova momčad slavila je s 1:0.

Majerova minutaža u Europi je vrlo dobra. Igrao je u sve četiri dosadašnje utakmice grupne faze. Štoviše, svaku od njih je započeo, a najbolji susret odigrao je protiv Fenerbahčea, kada je zabio i asistirao u remiju (2:2).

Međutim, situacija je u francuskoj ligi bitno drugačija. Tamo je odigrano deset kola, a Majer je započeo tek četiri susreta, dok u dva nije upisao nijednu minutu igre. Posljednji put je započeo utakmicu četvrtog rujna, kada ga je trener nakon 45 minuta izvadio iz igre.

Očekivani pad učinka

Naravno, s opadanjem minutaže Majer nikako ne može uloviti pravi ritam i njegove brojke su bitno slabije nego prošle sezone, kada je na razini lige bio pri vrhu u većini ključnih kreatorskih statistika, poput asistencija, ključnih dodavanja i kreiranih velikih šansi.

Ove sezone je upisao samo jednu asistenciju. Bilo je to zadnjeg dana kolovoza u pobjedi nad Brestom od 3:1, a bivša desetka Dinama još uvijek čeka na prvi gol. U dvije od posljednjih pet ligaških utakmica je bio među najlošije ocijenjenim igračima na terenu.

Sve te vijesti su veliko iznenađenje s obzirom na to da je bio vrlo tražen igrač na prethodnom prijelaznom roku. Atletico Madrid, Juventus, Arsenal i drugi velikani licitirali su cijenom i do 60 milijuna eura.

Za sve krive ozljeda i rehabilitacija

Za dobar dio njegovih muka kriva je ozljeda nosa. Majer ove sezone mora nositi “betmenovsku” masku koja mu štiti nos, ali mu i dalje djelomično smeta dok igra, a može se pretpostaviti da je prisutna i psihološka blokada zbog straha da se ozljeda ne pogorša.

Fraktura nosa stigla je nakon samo dva odigrana kola pa je Majer propustio iduća dva prvenstvena susreta. Otad je započeo dvije utakmice u prvenstvu, a u samo jednoj od njih je odigrao barem 60 minuta.

Misija vraćanja u prvu postavu za Katar

Problemi s ozljedom, a onda i minutažom, osjetili su se i na njegovom statusu u reprezentaciji. Nakon što je u obje prve utakmice aktualnog ciklusa Lige nacija igrao od prve minute, utakmicu u Danskoj je odsjedio na klupi.

Protiv Francuske je dobio 25 minuta, u uzvratu protiv Danske 12 minuta, a tamo je upisao i ključan gol koji je Hrvatskoj širom otvorio vrata završnice turnira. Taj pothvat donio mu je i start u Austriji, gdje je odigrao vrlo solidno.

Hrvatska nema dokazanu opciju na desnom krilu i njegov uzlet prošle sezone dočekan je s oduševljenjem. Ljevak koji s te strane ulazi u sredinu kao dodatni vezni igrač činio se kao pravo rješenje, a Majeru nije trebalo dugo da klikne s ostakom ekipe.

Do početka turnira je malo više od mjesec dana i u njima Majer mora vratiti status neprikosnovenog prvotimca u Rennesu. Samo takav može u punoj spremi stići na Mundijal i ponuditi Hrvatskoj najbolje od sebe na poziciji na kojoj ima najviše problema.