UEFA-in sustav bodovanja je nepošten. To se najbolje vidi na primjeru Dinama

DINAMO je ponovno prikupio puno bodova za hrvatski nacionalni koeficijent.

Главная страница » UEFA-in sustav bodovanja je nepošten. To se najbolje vidi na primjeru Dinama

DINAMO je pobjedom nad Chelseajem 1:0 u 1. kolu Lige prvaka zaradio gotovo tri milijuna eura i dosta bodova za hrvatski nacionalni koeficijent. Hrvatski prvak je povijesnom pobjedom preskočio Glasgow Rangerse te je trenutačno 29. klub Europe i šesti klub izvan pet najjačih europskih liga.

Dinamo je i ove sezone ostao jedini hrvatski klub u Europi te će sam pokušati popraviti hrvatski koeficijent na UEFA-inoj ljestvici iako će mu to biti vrlo teško. Dinamovom pobjedom protiv Chelseaja Hrvatska je na ljestvici, po kojoj će se utvrđivati europski sudionici u sezoni 2024./2025., skočila za dvije pozicije, pa se trenutačno nalazi na 17. mjestu.

Danska nadire s tri kluba u Europi

Ta pozicija, prema aktualnoj raspodjeli mjesta, omogućuje jednog predstavnika u Europa ligi (osvajač kupa) te dva u Konferencijskoj ligi, ali će tu poziciju Hrvatskoj, odnosno Dinamu, biti gotovo nemoguće održati. Iza Hrvatske je Grčka, koja također ima samo jednog predstavnika u Europi, ali odmah iza nje je Danska.

Danci za Hrvatskom zaostaju 0.525 bodova, što nije toliko puno s obzirom na to da imaju još tri kluba u Europi. Kopenhagen je u Ligi prvaka, Midtjylland u Europa ligi, a Silkeborg u Konferencijskoj ligi. 

Prema UEFA-inim pravilima, pobjeda u bilo kojoj od skupina europskih natjecanja vrijedi dva boda, remi jedan bod, a poraz nula. Ti bodovi se za izračun nacionalnog koeficijenta dijele s brojem predstavnika tog saveza na početku sezone. Tako je Dinamo ove sezone osvojio ukupno 10.5 bodova, a Hajduk i Osijek po bod, što je ukupno 12.5 bodova.

Isti broj bodova u najjačoj i najslabijoj konkurenciji

Kad se to podijeli s brojem klubova (4 – Dinamo, Hajduk, Osijek, Rijeka), dobije se 3.125 bodova za ukupni nacionalni koeficijent i tu dolazimo do glavnog problema. Dinamo je za pobjedu protiv Chelseaja, treće momčadi UEFA-ine ljestvice, dobio dva boda, isto koliko bi dobio da je u skupini EL-a ili KL-a pobijedio Vaduz. U prijevodu, UEFA isto vrednuje pobjede u najjačoj i najslabijoj konkurenciji.

To vrijedi i za skupine i za utakmice u pretkolima. U kvalifikacijama za sva tri europska natjecanja pobjeda vrijedi bod, a remi pola boda, dok u skupinama pobjeda vrijedi dva boda. Ulazak u skupinu Lige prvaka honorira se s četiri bonus boda, što ne vrijedi za EL i KL.

No u skupinama ta dva natjecanja klubovi ne mogu završiti bez bodova za nacionalni koeficijent jer UEFA garantira minimalno tri boda u skupini EL-a odnosno 2.5 u skupini KL-a, čak i ako klub u utakmicama ne osvoji nijedan bod.

Za Hrvatsku bi najbolje bilo da je Dinamo u Konferencijskoj ligi, a još bolje da nije sam u Europi

Iako je sa sportskog i financijskog aspekta apsolutno najbolje igrati Ligu prvaka zbog svega navedenog, paradoksalno, Hrvatskoj bi bolje bilo da je Dinamo u Europa ligi ili Konferencijskoj ligi. U tim natjecanjima sigurno bi upisao više pobjeda i remija, a lako bi se moglo dogoditi da, recimo, u Konferencijskoj ligi uz malo sreće u ždrijebu daleko dogura i u nokaut-fazi.

Upravo na ovaj način su srpski klubovi dovukli svoj savez do 11. mjesta, koje sljedeće sezone srpskog prvaka vodi direktno u skupine Lige prvaka, doprvaka u kvalifikacije, osvajača kupa u play-off Europa lige te dva kluba u pretkola Konferencijske lige.

Crvena zvezda je u zadnje četiri godine jednom igrala skupinu Europa lige, a dvaput skupinu Lige prvaka. Skupinu Europa lige je prošla, što su slični rezultati kakve je imao i Dinamo. No paralelno sa Zvezdom dobro je igrao i Partizan, koji je dvaput igrao skupinu Europa lige (jednom je prošao) te lani skupinu Konferencijske lige, iz koje je ušao u nokaut-fazu i prošao jednu stepenicu.

Ni Dinamovo eventualno prezimljavanje ne bi puno pomoglo

Kad bi Dinamo odradio sjajnu sezonu u skupini Lige prvaka, do kraja upisao još jednu pobjedu i remi i završio treći te nastavio u Europa ligi, za nacionalni koeficijent osvojio bi dodatna četiri boda (dva za pobjedu, jedan za remi i bonus bod za ulazak u nokaut-fazu EL-a). Kad bi se to podijelilo s brojem sudionika, Hrvatska bi dobila još jedan bod i ozbiljno se približila Ukrajini.

No Ukrajinci također imaju tri kluba u skupinama, a Danci bi vrlo lako u EL-u i KL-u mogli nadoknaditi zaostatak za Hrvatskom, čak i u slučaju još jednog Dinamova prezimljavanja u Europi. Na primjer, Dnipro-1 u skupini Konferencijske lige s Alkmaarom, Apollonom i Vaduzom može osvojiti velik broj bodova i tako pomoći svojem savezu.

Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?

Source: index.hr

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.