Žabe krekeću noću, lopta je prelagana, dresovi nevidljivi, trava presuha, a publika je preglasna: nogomet je prepun bizarnih opravdanja, a ovo su neka od najluđih

Nova sezona engleske Premier lige počela je prošlog vikenda, a Liverpool je odmah na startu kiksao, odigravši 2:2 na gostovanju kod Fulhama, povratnika u elitno društvo. Domaćini su u dva navrata vodili, a Redsi su se morali spašavati kako se iz Londona ne bi vratili baš praznih ruku. Još dok je uta…

Главная страница » Žabe krekeću noću, lopta je prelagana, dresovi nevidljivi, trava presuha, a publika je preglasna: nogomet je prepun bizarnih opravdanja, a ovo su neka od najluđih

Nova sezona engleske Premier lige počela je prošlog vikenda, a Liverpool je odmah na startu kiksao, odigravši 2:2 na gostovanju kod Fulhama, povratnika u elitno društvo.

Domaćini su u dva navrata vodili, a Redsi su se morali spašavati kako se iz Londona ne bi vratili baš praznih ruku. Još dok je utakmica trajala, fanovi Premier lige počeli su na društvenim mrežama nagađati koje će ovaj put biti opravdanje Jürgena Kloppa, čovjeka koji je na klupi Liverpoola – osim nogometa kojim je zadivio Europu – razvio i istančan ukus za svaljivanje krivnje za neuspjehe njegove momčadi na sve i svašta.

Ovaj put bio je kriv teren, koji je, prema riječima njemačkog trenera, bio presuh. To inače nije bio prvi put da je Klopp optužio vlažnost terena ili vremenske prilike za sabotažu njegove momčadi. Ni približno… Teren mu je bio presuh i 2018., kada je Liverpool remizirao na gostovanju kod West Bromwich Albiona (samo je tada dio krivnje prebacio i na suce), a iste godine mu je suh teren bio kriv i za remi u prijateljskom susretu protiv četvrtoligaša Buryja.

‘Televizija određuje trajanje utakmice’

Osim suhog terena i vrućeg vremena, Klopp se tijekom godina provedenih u Liverpoolu žalio i na vjetar (najčešće), kišu, snijeg i praktički sve moguće vremenske uvjete. Nijemac je također znao imati i opravdane žalopojke, one koje su se odnosile na previše zgusnuti raspored. Krivce za to uglavnom je pronalazio u televizijskim kućama koje kroje raspored Premier lige i nije prezao od javnog iznošenja optužbi, ali je čak i u tom kontekstu jednom prigodom imao pomalo bizaran ispad, optuživši BT Sport da je naredio sucima utakmice da produže igru za samo četiri minute. BT Sport je, naravno, odbacio te optužbe, kao i sami suci.

Klopp je tako svojim čestim ispadima na neki način preuzeo palicu “kralja opravdanja” od Joséa Mourinha, koji je prije njega slovio za apsolutnog vladara te trenerima toliko drage post-match rutine, a mi smo se tim povodom odlučili prisjetiti nekih od najluđih izlika u povijesti nogometa.

”Special One” žalio se na teren, vremenske uvjete, suce i navijače u tolikoj mjeri da se s vremenom počelo činiti kao da to čini impulzivno, gotovo nesvjesno. No pravi dragulji kriju se u onim specifičnim opravdanjima, koja se mogu čuti samo iz njegovih usta.

Paranoja je gadna stvar, a iako je do danas nejasno je li Mourinho samo glumio žrtvu ili se zaista borio s teorijama zavjere koje su mu se javljale u glavi, pamti se njegova izjava iz vremena dok je bio trener Real Madrida, potaknuta nepovoljnim rasporedom utakmica za njegovu ekipu. Bijesni Portugalac tada je rekao kako je jasno da ostale momčadi zajedno slažu kalendar natjecanja i da mu se smiju iza leđa.

Njegov karakter prouzročio je i skandal u Chelseaju jer je nakon prve utakmice u sezoni 2015./2016. protiv Swanseaja izvrijeđao tadašnju klupsku liječnicu Evu Carneiro zato što je ušla na teren pružiti pomoć Edenu Hazardu koji je ležao na tlu. Naime, Chelsea je u tom trenutku već bio s igračem manje, a kako je Belgijcu pružena pomoć na terenu, i on je morao privremeno napustiti igru, ostavivši tako svoju momčad sa samo devet igrača u polju.

Iako je Carneiro, prema pravilima, morala ući u teren jer ju je sudac pozvao, Mourinho ju je svejedno izvrijeđao jer se radilo o samo lakšoj ozljedi Hazarda. Carneiro je nakon toga otišla iz Chelseaja i tužila klub te iz spora izišla kao pobjednica.

Poznato je da se Mourinha smatra jednim od otaca ultradefenzivne taktike poznatije pod sintagmom “parkiranje autobusa”, ali Portugalac je u nekoliko navrata tijekom svoje karijere oštro kritizirao svoje protivnike baš zbog primjene takve taktike. Jednom je prigodom za poraz okrivio nedovoljan broj skupljača lopti oko terena u drugom poluvremenu utakmice, a znao se žaliti na uvjete čak i kada bi pobijedio.

‘Na terenu je mrak’

Jedna od takvih situacija dogodila se i nakon gostovanja njegova Chelseaja kod QPR-a, kada se žalio na osvjetljenje.

– Mislim da je čovjek koji je zadužen za svjetla bio istog raspoloženja kao i publika, jer su svi spavali. Trebalo mu je 20 minuta da shvati da je na terenu mrak – gunđao je Mourinho.

Ipak, postoji jedna priča koja najbolje opisuje koliko je Mourinho isprike smatrao moćnim oružjem, toliko da ih je jednom pretpostavio i samom rezultatu.

U jeku najljućeg rivalstva njegova Reala i Barcelone Pepa Guardiole, El Clásico se u sezoni 2010./2011. igrao i u polufinalu Lige prvaka. Prvi susret odigran na Santiago Bernabeu otišao je na stranu Barcelone, nakon što je sudac utakmice Wolfgang Stark isključio Pepea u 61. minuti, a Lionel Messi onda s dva gola donio Kataloncima pobjedu.

Mourinho je pred uzvrat na Camp Nou od svojih igrača zatražio da “čuvaju rezultat”, odnosno da ne pokušavaju loviti prolaz i tako riskiraju još teži ukupni poraz, već da se disciplinirano brane i ciljaju na remi, kako bi on onda mogao svaliti krivnju na “UEFA-inu sudačku zavjeru protiv Reala”.

Većina igrača nije mogla vjerovati svojim ušima, a kapetan Iker Casillas navodno je naredio suigračima da ignoriraju svog trenera, na što se većina njih složila. Ipak, uzvrat je završio rezultatom 1:1, a Mourinho je onda na kraju dobio priliku svaliti krivnju na “UEFA-inu sudačku zavjeru protiv Reala”, koju je očekivano objeručke prihvatio.

Klopp i Mourinho najistaknutiji su predstavnici trenerske kulture traženja opravdanja za neuspjehe njihovih momčadi u svemu i svačemu, ali daleko od toga da su jedini. I daleko od toga da su jedino njihova opravdanja bizarna…

Pep Guardiola također zna s vremena na vrijeme svaliti krivnju na okolnosti na koje ne može utjecati, pa je tako 2017., nakon što je njegov City poražen od Wolverhamptona na jedanaesterce u Carabao Cupu, izjavio da je lopta s kojom se utakmica igrala bila prelagana, zbog čega je bilo “nemoguće zabiti pogodak”. S obzirom na to da je nakon 120 minuta rezultat bio 0:0, možda ima istine u Guardiolinim riječima, iako su se na drugim utakmicama, koje su se igrale s istom loptom, golovi najnormalnije postizali.

Skakutave lopte i problemi s doping testovima

Problem s loptama imala je i legenda Liverpoola Kenny Dalglish, koji je nakon poraza Newcastle Uniteda koji je tada vodio u FA kupu 1998. rekao da su lopte bile “preskakutave”.

No nisu treneri jedini koji se znaju poslužiti bizarnim opravdanjima, u tome su poprilično vješti i igrači…

Bivši stoper Ukrajine Vladislav Vaščuk je na SP-u u Njemačkoj 2006. opravdanje za lošu predstavu njegove reprezentacije protiv Španjolske (izgubili su 4:0) pronašao u tome što su im ispod prozora kreketale žabe i tako ih budile tijekom noći. Nakon što je rekao da su on i njegovi suigrači razmišljali o tome da se spuste sa štapovima i pokušaju ih otjerati, javila se glasnogovornica hotela i rekla da je u blizini i jezero s puno ptica te ga sarkastično upitala trebaju li i njih potjerati.

Ako pitate Engleze koje je najgenijalnije opravdanje nekog igrača ikad izrečeno u javnosti, većina njih zasigurno će reći da je to ono Adriana Bradnama, bivšeg napadača niželigaša Sutton Uniteda, koji je za promašenu stopostotnu priliku okrivio navijače koji su, prema njegovu mišljenju, bili preglasni dok je on pokušao zabiti gol.

U vrijeme dok je profesionalnim nogometašima prolazilo puno toga što im danas ne prolazi, legendarni engleski vratar David James jednom je svoju katastrofalnu predstavu na golu Liverpoola protiv Newcastlea opravdao vremenom provedenim na PlayStationu.

– Zanio sam se igrajući Tekken II i Tomb Raider satima bez stajanja – bubnuo je James i ostao živ.

Nogometaši nisu imali bizarna opravdanja samo za svoje predstave na terenu, već i za neke ozbiljnije stvari koje su usko vezane uz njihov opis posla. Rio Ferdinand je tako 2004. zaradio osmomjesečnu suspenziju zbog nedolaska na dogovoreni doping-test. Tako je, uz polovinu klupske sezone, propustio i Europsko prvenstvo u Portugalu, a opravdanje mu je glasilo da je jednostavno zaboravio na doping-test.

Kolo Toure, bivši stoper Arsenala i Manchester Cityja, zaradio je, pak, šestomjesečnu suspenziju zbog slične stvari. Točnije, on se pojavio na doping-testu, ali bio je pozitivan na njemu. Opravdanje? Uzimao je ženine pilule za mršavljenje.

Uzimao pilule za mršavljenje. Profesionalni nogometaš. Dok je bio u punom treningu. Bez savjetovanja s liječničkom službom kluba koji ga plaća milijune…

Osim terena, sudaca i vremenskih (ne)prilika, treneri su razloge neuspjeha svoje momčadi znali pronalaziti i u vizualnim segmentima, kao što su tartan-staze pokraj terena, ili pak boja dresova.

Slaven Bilić je tako, nakon što se West Ham preselio na Olimpijski stadion koji je, za razliku od ostalih terena u Engleskoj, imao tartan-stazu, rekao kako bi bilo dobro da se taj prostor prekrije klupskom crvenom bojom, umjesto da ostane zelen. Rezoniranje hrvatskog trenera bilo je da igrači nemaju dobru percepciju prostora na terenu, a njegova inicijativa poslije je naišla na plodno tlo, jer su “čekićari” upravo to i učinili.

S druge strane, legendarni sir Alex Ferguson imao je puno bizarniju inicijativu, koja je rezultirala jednim od neobičnijih događaja u novijoj nogometnoj povijesti. Njegov Manchester United u travnju 1996. stigao je u goste Southamptonu u nizu od 11 pobjeda iz posljednjih 12 utakmica, ali na poluvremenu su domaćini vodili 3:0.

Nevidljivi dresovi

Ferguson je razloge loše predstave svoje momčadi pronašao u sivim dresovima koje su nosili, a u kojima se “nisu mogli dobro međusobno raspoznavati na suncu”. Iako se nitko od igrača na to nije požalio, Ferguson im je bijesan na poluvremenu naredio da se presvuku u bijelo-plavu garnituru, a zatim nagovorio suca da im to dopusti.

United je tako u drugo poluvrijeme istrčao u novoj garnituri, Ferguson je morao platiti kaznu Savezu u visini od 10 tisuća funti, a konačni rezultat na kraju je bio 3:1, iz čega se da zaključiti da sve možda ipak nije bilo do sivih dresova…

Opravdanja i objašnjenja nogometnih aktera nepresušan su izvor zabave, a ponekad prerastu u legende koje svjedoče o tome koliko u svijetu u kojemu se za uspjeh sve mora posložiti treneri pridaju pažnje i najmanjim sitnicama.

Za kraj, spomenimo da Kloppov Liverpool večeras dočekuje Crystal Palace, a najavljen je pljusak s grmljavinom…

Source: slobodnadalmacija.hr

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.